Çene Kitlenmesi Nedir

Çene Kitlenmesi Nedir Neden Olur?

Çene kitlenmesi; insanda görülen oldukça ağrı verici  bir sorun olarak bilinmektedir.  Çenenin açılmaması veyahut ağızın komple kapatılmasında zorlanma durumu yaşanmaktadır. Çene ekleminin sıkışması ile beraber son derece rahatsız edici olan bu problem meydana çıkmaya başlar. Yüz ile alakalı yaşanabilecek çok fazla acılı ve sıkıntılı rahatsızlıklar arasında bu sorun ilk sıralarda yerini almaktadır. 

Çene kitlenmesi problemi yaşayan kişilerin ihmal etmeden hemen bu konuda uzman olan bir hekim tarafından yardım alması gerekmektedir. Böylelikle bu rahatsızlık kısa zamanda halledilecek ve kişi bir an evvel sağlığına kavuşacaktır.

Çene kitlenmesi neden olur, sebepleri nelerdir tarzında sıklıkla merak edilen pek çok önemli sorular yer almaktadır. Öyle ki artık çoğu kişi çene kitlenmesinin altında yatan nedenlerin neler olduğunu merak ediyor. Çene kitlenmesi nedenlerinin neler olduğuna bakılacak olursa, bu problemin altında pek çok etken yatmaktadır. Çene kaslarında oluşan spazm, kıkırdak yapı dejenerasyonu, birtakım çene eklem bozuklukları, çene eklem gelişim bozuklukları veyahut maksilofasiyal gibi durumlardan kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Çene Kitlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Çene kitlenmesinde bilinmesi gerekli olan en önemli hususlardan biri de kendini çok kolay bir şekilde fark ettirebiliyor olmasıdır. Çiğneme hareketi yapılır iken yanak bölgesinde oldukça şiddetli biçimde ağrılar meydana çıkar. Çenede çok fazla ağrı ve bununla birlikte yorgunluk hali gibi problemler kendini gösterir. Bunların haricindeki çene kitlenmesi belirtileri ise şu şekildedir; 

Çene Kitlenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır
 • Çene açma ve kapama hareketlerinde ağrı yaşama ve buna bağlı olarak oldukça zorluk çekme,
 • Çene açma ve kapama esnasında kayma hissi yaşamak,
 • Ağız açıklığında görülen azalma,
 • Sabahları çeneyi açma hareketinde güçlük çekme,
 • Çenede kitlenme durumu yaşanması,
 • Kulak ağrısının ortaya çıkması

Tüm bu belirtileri yaşadığınız zaman ya da en azından birkaç tanesini yaşıyorsanız çenede kitlenme problemlerinin meydana geldiğini kolaylıkla fark edebilirsiniz. Böyle bir durum karşısında ihmal etmeden, alanında uzman bir hekime başvurarak gerekli tedavinizi olmalı, gerekiyorsa da tedbirlerinizi almalısınız.

Çene Kitlenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çene kitlenmesi rahatsızlığı ağrılı bir süreci kapsıyor olmasından ötürü ihmal etmeden mutlaka tedavi işlemlerinin aksatılmaması ve hemen yerine getirilmesi gereklidir. Çünkü ne kadar çok ihmal etme durumları yaşanırsa o kadar çok ağrılı süreç uzayıp kişiyi rahatsız etmeye devam eder. Çene kitlenmesi tedavisi ile ilgili olarak pek çok farklı şekillerde işlemler uygulanabilmektedir. Bu tedavi şekilleri ise şunlardır;

 • Konservatif şekildeki tedaviler,
 • Eklemi mobilize etmek,
 • Çene eklem koruyucuları,
 • Enjeksiyon işlemleri,
 • Eklemin yıkanması durumu

Bu belirtilmiş olan tedavi işlemlerine devam edilir iken en önemli hususlardan ilki, tedavi ciddiyetinin mutlaka farkına varılması durumudur. Hasta kişiye hangi tedavi seçeneklerinin uygulanmış olduğu ve nasıl sonuç alındığı da üzerinde durulacak önemli konular arasında yer almaktadır. Çene kitlenmesi rahatsızlığı bazı hastalıkların sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Hastanın radyasyona maruz sonrasında çene kitlenmesi  problemi meydana gelebilir.

Bunların yanı sıra çeneye alınan travma, ağız cerrahisi, kanser, enfeksiyon veya boğaz kanseri gibi rahatsızlıklar sonrasında çene kitlenmesi ortaya çıkabilir. Eğer çene kitlenmesi durumu uzun bir süredir devam ediyor ve geçmiyorsa o halde mutlaka sağlık kuruluşuna gidilmesi gereklidir. Aksi halde çene kitlenmesi probleminin uzun bir zaman devam etmesi sıkıntıların yaşanmasına olanak sağlayacaktır. Ancak genellikle çene kitlenmeleri geçici olup kalıcı bir durum değildir. Bu yüzden çene kitlenmesi yaşandığı zaman çok paniğe kapılmanıza gerek yoktur.

Çene Kitlenmesi Tedavisi Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Çene Kitlenmesi Tedavisi Sonrasında Neler Yapılmalıdır

Çene kitlenme tedavisi ardından, ağrının hafifletilmesi için soğuk kompres uygulamaları yapılabilir. Çene kitlenmesi rahatsızlığında çene bölümü çok fazla ağrılı olduğundan ötürü hafifletmeyi sağlamak amaçlanmalıdır. Tüm bunlarla beraber  çeneye uygulanan baskının çok fazla olmaması gereklidir. 

Bu sebeple hafif olacak besinlerin yenmesi zorunludur. Yemek yer iken çene kaslarının zarar görmemesi için tek taraflı  çiğneme hareketlerinin yapılmaması gerekir. Sakız çiğnemek, Kalem ısırmak, parmak emmek gibi birtakım eylemlerden uzak durmak oldukça önemlidir. Soğuk havada  çene kitlenme ameliyatı geçirildiyse yüz bölgesi ile boyun bölgesinin mutlaka sıcak bir şekilde tutulmasına özen gösterilmelidir.

Yüzüstü yatmaktan mutlaka kaçınılmalı ve dikkat etmelidir. Çene kitlenmesi tedavisinden hemen sonra hastaların bu hususa oldukça dikkatli şekilde yaklaşmaları önemli bir konudur. Özellikle yüz üstü şekilde uyuduğunuz takdirde maalesef tekrardan çenenin tutulmaya başlamasına sebebiyet verebilirsiniz. Tedavi sonrasında zaten hekiminiz tarafından bu konu hakkında detaylı bilgilendirme yapılacaktır.

Çene Kitlenmesi Tedavisinden Sonra Gevşeme Tekniği

Çene ve şakak bölgelerinde kasılma durumu meydana geldiği zaman yapacağınız en doğru hareketlerden biri ise çene gevşeme tekniği olarak bilinmektedir.  Kasılma durumunda çenenizi 5 dakika kadar bir süre zarfında sıkmanız gerekli olacaktır. Daha sonra çeneyi sabit bir şekilde bırakmaya başlayabilirsiniz.

Çeneniz oldukça fazla şekilde kasılmaya başlar ise o zaman ağzı 10 saniye kadar bir süre açık tutabilirsiniz. Böylelikle ağız kaslarının esnemesini sağlamış olursunuz. Çeneyi dirençli ve bununla beraber dirençsiz bir biçimde yanlara doğru 3-5 defa hareket ettirmeye çalışmalısınız. Bu egzersiz çalışmasını günde 10-15 kadar tekrar etmeye özen göstermelisiniz.

Yorum Yapın

E-posta Hesabınız Yayınlanmayacaktır.