Diş Eti Kaşıntısı

Diş Eti Kaşıntısı Neden Olur?

Kaşıntılı diş etleri çok farklı şekillerde görülebilir. Alerjiler bu kaşıntıya neden olabilir. Kaşıntı, geceleri diş gıcırdatması şeklinde kendini gösterebilir. Diş eti hastalığı iltihaplanma ve kanama ile başlar. Diş eti kaşıntısı neden olur bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Diş bakımı düzgün ve yeterli yapılmadığında iltihap oluşur. İltihap oluşumunu engellemek istiyorsanız ağız bakımını ihmal etmemelisiniz. Kaşıntılı diş etleri farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Kaşıntının en yaygın nedenleri şunlardır:

Diş Eti Yaralanmaları

Diş etlerinde yaralanmalar ve hasar; Diş etlerinde kanama, kaşıntı, ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Bu yaralanma, spor aktiviteleri sırasında temasla ilgili bir fiziksel yaralanmadan kaynaklanabilir. Ayrıca diş gıcırdatmak da diş etlerinin kaşınmasına neden olabilir. E-sigara kullanmak diş etlerini tahriş edebilir ve kaşınan diş etlerine neden olabilir.

Plak Birikimi

Diş etlerinde şeffaf ve yapışkan plakların oluşumu gözlemlenebilir. Ağızda mukus, yemek artıkları ve bakteriler; Plak oluşumunu arttırır. Zamanla diş etlerinde biriken plak diş eti hastalığına yol açabilir. Diş eti kaşıntısı neden olur sorusuna yanıt olarak plak yanıtı verilebilir. Diş etlerinde plak birikimi belirtileri; Diş fırçalarken kanayan diş etleri, kaşıntılı ve hassas diş etleridir. Düzenli diş bakımı plak oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Diş Eti İltihabı

Diş eti iltihabı, periodontal hastalığın erken evreleri gibidir. Diş etlerinde plak birikiminin neden olduğu iltihaplanma, diş eti hastalığının hafif bir şeklidir. Bu aşamadaki hastalık diş etleriyle ilgili başka bir komplikasyona neden olmamıştır.

Alerjik Reaksiyon

Farklı maddelere alerjisi olan kişilerde kaşıntılı diş etleri oluşabilir. Kaşıntılı diş etlerine neden olan alerjenler olarak Bazı ilaçlar, yiyecekler ve evcil hayvanlar sayılabilir. Ancak bazı kişilerde bahar nezlesi gibi mevsimsel alerjiler de diş etlerinde kaşıntıya neden olabilir.

Hormonal Değişiklikler

Vücuttaki hormon seviyelerindeki değişiklikler diş eti sağlığını etkileyebilir. Ergenlik, menstrüasyon, hamilelik veya menopoz gibi hormon seviyelerinin dalgalandığı zamanlarda diş etleri kaşınabilir. Kaşıntıya ek olarak kanama ve diş etlerinde ağrı ve hassasiyet bu rotasyonlar sırasında görülebilen belirtilerden bazılarıdır.

Diş Eti Yaralanmaları

Kuru Ağız

Sağlıklı bir ağız, günlük olarak belirli miktarda tükürük üretir ve ağzın içini nemli tutar. Ağzın yeterince tükürük üretmesini engelleyen belirli koşullar veya ilaçlar ağız kuruluğuna neden olabilir. Kaşıntılı diş etleri, ağız kuruluğunun en yaygın semptomlarından biridir.

Ağız İçi Cihaz

Ağız içine yerleştirilen protez, teller gibi aletler; Yerinde olmadıklarında sorunlara neden olabilirler. Gıda parçacıkları araç ve ağız yapıları arasında kaçabilir. Gıda parçacıkları ağızda zararlı bakterilerin büyümesine ve enfeksiyona neden olur. Bu durumda kaşıntı, ağrı, diş eti iltihabı gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Diş Etinde Kaşıntı Nasıl Geçer?  

Diş eti hastalığının en yaygın belirtileri kanama ve iltihaplanmadır. Hastalığınızın yaşam standardınızı etkilememesi için mutlaka bir diş hekimine muayene olmanız gerekmektedir. Dişlerinize uygulanan temizlik ve tedavi ile kendinizi daha sağlıklı hissedeceksiniz. Dişiniz zamanında tedavi edilmezse ve enfeksiyon gelişmişse daha kapsamlı diş eti tedavisi gerekecektir. Kök yüzeyi düzleştirilmeli ve temizlenmelidir. Tedavi ile Diş eti kaşıntısı neden olur  sorusunun yanıtı çözülmeli, kaşıntı ve kanama ortadan kalkmalıdır.

Kaşıntılı Diş Etleri Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Dişler ağzımızın en güzel savunma sistemidir. Kaşıntılı diş etlerinizi tedavi etmez ve bir uzmana kontrol ettirirseniz ne yazık ki diş etlerinde kaşıntı ve kanama devam ettiği için diş eti çekilmesi meydana gelecektir. Diş eti çekilmesi de estetik açıdan daha az hoş bir görünüm ortaya çıkaracaktır. Diş eti çekilmesi, zayıf ve korunmasız dişler nedeniyle daha sonraki bir aşamada diş kayıplarına yol açacaktır.

Hangi Tedaviler Kullanılabilir?

Diş eti kaşıntısı neden olur  sorusuna yanıt arıyorsanız kaşıntılı diş etlerine eşlik eden diş eti iltihabınız varsa mutlaka diş hekiminize görünün ve bir tedavi planı yapın. Diş etlerinin iltihaplanması dişleri ciddi derecede olumsuz etkileyebilir. Diş çürüğü veya diş kaybı olabilir. Tedavi seçenekleri arasında diş eti gülüşleri tedavi edilebilir, diş eti iltihabından zarar görmüş dişlere tedavi uygulanabilir ve son olarak diş eti dokularına da tedavi uygulanabilir.

Yorum Yapın

E-posta Hesabınız Yayınlanmayacaktır.