Diş Törpüleme nedir Nasıl Yapılır

Diş törpüleme dişlerin görünümünü değiştirmek amaçlı yapılan estetik bir işlemdir. Son yıllarda sıklıkla yapılan diş törpüsü işleminin size uygun olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz !

Diş törpületme işlemi için doğru bir hasta profili olup olmadığınızı anlamak için öncelikle uzman bir diş hekimine başvurmalısınız. Bunun için diş hekiminiz dişlerinizin röntgenini çekerek diş törpületme yaptırıp yaptıramayacağınıza karar verebilir.

Diş törpüsü işlemi, dişlerde görülen büyüklük ve küçüklük sorunlarını şekillendirerek dişin görünümündeki estetik sorunları giderir.

Diş Törpüleme Konusunda bir diş hekimi ile görüşmek isterseniz;  0543 376 0286 numaralı telefondan kliniğimiz doktorlarından bilgi alabilirsiniz.

Diş Törpüleme

Diş sağlığı, genel sağlığımızın önemli bir parçasıdır ve doğru ağız ve diş hijyeni alışkanlıkları ile sürdürülmesi gereken bir durumdur. Bununla birlikte, bazen dişlerimiz arasında uyumsuzluklar veya düzensizlikler olabilir. İşte bu noktada diş törpüleme devreye girer. Peki, diş törpüleme nedir? Diş törpüleme, dişler arasındaki uyumu sağlamak ve ağız sağlığınızı korumak için kullanılan bir yöntemdir.

Diş törpüleme, diş hekimleri tarafından dişlerin yüzeyindeki küçük düzensizlikleri gidermek için kullanılan bir prosedürdür. Bu işlem genellikle bir zımpara veya özel bir alet kullanılarak yapılır. Diş törpülemek, dişlerin şeklini, boyutunu veya yüzey yapısını düzeltmeyi amaçlar. Ayrıca, dişler arasındaki uyumu sağlamak için de kullanılabilir.

Diş Törpüleme Neden Yapılır?

Dişlerinizin sorunlu görünümünün ortadan kaldırılması ve hayal ettiğiniz Hollywood gülüşünü elde edebilmek için, diş hekiminiz dişlerinizin yeniden şekillendirilmesini ve törpüleme işlemini önerebilir. İşte bu önermelerin en yaygın nedenleri;  

Dişlerin düzgün hizalanması

Dişler arasındaki düzensizlikler veya çarpıklıklar, estetik bir sorunun yanı sıra diş sağlığınızı da etkileyebilir. Diş törpüleme, dişlerin düzgün hizalanmasını sağlamak için kullanılabilir.

Dişler arasındaki uyumu sağlamak

Dişleriniz arasındaki uyumsuzluklar, diş fırçasının ve diş ipinin doğru şekilde kullanılmasını zorlaştırabilir. Diş törpüleme ile dişler arasındaki uyum iyileştirilir ve ağız hijyeninizin daha etkili olmasına yardımcı olur.

Diş aşınması

Dişlerin yüzeyinde aşınma olabilir ve bu da hassasiyete ve dişlerin kırılmasına neden olabilir. Diş törpüleme, aşınmış bölgeleri düzelterek dişlerinize daha fazla koruma sağlayabilir.

Diş Törpüleme ile Dişler Arasındaki Uyum Sağlanır

Diş törpüleme, dişler arasındaki uyumu sağlamak için etkili bir yöntemdir. İşlem sırasında diş hekimi, dişlerin yüzeyindeki küçük düzensizlikleri giderir ve dişlerinizi istenen şekle getirir. Bu sayede dişler arasındaki uyum artar ve daha kolay bir şekilde temizlenebilirler. Düzgün temizlenen dişler, çürük ve diş eti hastalıkları riskini azaltır.

Diş Törpüleme Aşamaları

Diş Törpüleme Nasıl Yapılır
Diş Törpüleme Nasıl Yapılır

Törpüleme işlemine devam etmek için gerekli kontrolleri yaptıktan sonra diş hekiminiz, keskinleştirmek için oluşturacağı şekle göre bir kalem veya dişçilik aleti ile dişlerinizin ölçüsünü alır. Diş hekimi daha sonra dişleri şekillendirmek için aşındırıcı diş aletleri kullanır. Diş törpüleme işlemi tamamlandıktan sonra dişin doğal rengine uygun ve kompozit malzeme içeren bir yapıştırıcı ile yüzeyi tekrar pürüzsüz hale getirmek için kullanılabilir.

Diş törpüleme aletleri diş minenizi düzeltirken veya şekillendirirken küçük hareketler yaparak dişlerinize zarar vermeden kullanılır. Dişlerinizdeki aşınmalar tamamlandıktan sonra, tedavi bitmeden hemen önce dişlerdeki pürüzler giderilecek ve cila işlemi yapılacaktır. Diş tedavisi sonrası dişlerinize özel bir özel bakım yapmanıza gerek yoktur. Dişlerinizi ve diş etlerinizi sağlığı için yapacağınız işlemler törpüleme içinde bakım olacaktır.

Diş Törpüleme İşlemine Ne Zaman Başvurabilirsiniz?

İnsanlar küçük diş kusurlarından kurtulmak ve estetik olarak kendilerini daha iyi hissetmek için yoğun tedavilere başvururlar. Daha güzel bir yüz ve daha iyi bir görüş için, insanlar dişleri farklı uzunluklarda, eziklerde ve alt kapanış prosedürleriyle tedavi edebilirler. Dişlerinizden birinde meydana gelen bir kusur diğer dişlere zarar veriyorsa, o dişin diğer dişlere verdiği zararı gidermek için diş teli işlemi yaptırabilirsiniz.

Dişleriniz uzunsa veya dilinize, dudaklarınıza veya ağzınızın herhangi bir yerine zarar verebilecek düzensiz bir yapıya sahipse, diş hekiminizden sizin için keskinleştirmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca dişleriniz ısırmanızı ve çiğnemenizi zorlaştırıyorsa veya size farklı ağrılar veriyorsa veya diğer dişlerinize baskı yapıyorsa diş hekiminizden yardım isteyebilirsiniz.

dis torpuleme neden yapilir
Diş Törpüsü Neden Yapılır

Diş Törpüleme İşleminin Artıları Ve Eksileri

Herhangi bir sağlık sorunu için tıbbi yardım alacak kişilerin her tedavi için bilmesi gereken bazı koşullar vardır. Her tedavi yönteminin avantajları olduğu gibi bazı durumlarda dezavantajları da olabilmektedir. Bu nedenle alacağınız tedavilerin artılarını ve eksilerini bilmeniz gerekir. Diş çıkarmanın faydaları şu şekilde sıralanabilir. İnsanların kendilerini daha rahat hissetmeleri için dişlerinizin görünümüne ve gülüş estetiğine sahip olabilirsiniz. Törpüleme tedavisi sırasında asla acı hissetmezsiniz.

Diş sağlığı ile ilgili tedaviniz sırasında ortaya çıkabilecek alerjik sorunları başvuru sürecinde ele almanız çok zordur. Oral enfeksiyonla karşılaşmazsınız. Diğer kozmetik ağız bakımlarına göre daha ucuza yapılabilir. Törpüleme işleminin dezavantajları şu şekilde sıralanabilir.

  • Mine aşınması sonrası dişlerinizde çeşitli hassasiyetler oluşabilir.
  • Dişleriniz daha açık görünebilir.
  • Aşındırıldıktan sonra dişlerde çatlak ve kırılmalara neden olabilir.
  • Törpüleme İşlemi ile tüm diş problemlerinizi tedavi edemezsiniz, dişlerinizdeki uzunluk, pürüzlülük, pürüzlü doku gibi küçük problemlerinizi tedavi edebilirsiniz.

Diş törpüleme işleminin avantajları ve dezavantajlarını göz önünde bulundurarak bir uzmana danışmanız önerilir.

Törpüleme Dişlere Zarar Verir Mi?

Kliniğimize sıklıkla gelen sorulardan biri de diş törpüleme işleminin dişlere zarar verip vermeyeceğidir. Ölçeklendirme işlemlerinin bir tıp uzmanı tarafından yapılması durumunda diş törpületmenin bir zararı yoktur. İşlemler doktor kontrolü dışında yapıldığından diş kaybı oranı çok yüksektir. Hatta daha ciddi diş kayıplarına yol açabilir. Çok sık diş fırçalamak diş yapısının bozulmasına neden olur. Elbette törpüleme işleminin tüm dişlere uygulanmaması da önemlidir. Bunun nedeni, dişlerin taşlama sırasında yapısal olarak daha hassas olmasıdır.

Öte yandan çürük dişlerde asla törpüleme yapılmamalıdır. Aynı zamanda bu diş dolgu işleminin uygulanması birçok rahatsızlığa neden olacaktır. Ayrıca tüm dişlerin aynı anda törpülenmesi önerilmez. Dişlerde hassasiyet oluşacağından beslenme veya diğer işlemler sırasında farklı sorunlar ortaya çıkabilir.

Diş Törpüleme İşleminden Sonra

Diş çekildikten sonra dikkat edilmesi gereken ilk şey dişlerin korunmasıdır. İşlemden sonra bir süre katı yiyecekler yememenizde fayda var. Ayrıca işlem sonrasında bir uzman tarafından önerilen diş macununu kullanmalısınız. Ayrıca dişler için gerekli olan vitamin ve minerallerin takviye edilmesi de oldukça faydalıdır. Gerekli vitamin ve mineraller olmadan dişler yavaş yavaş zayıflar. O zaman ağız sağlığı bozulabilir.

Bunlara ek olarak diş törpülemeden sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da günlük düzenli fırçalamadır. Taşlama sonrası sürekli fırçalama ağız sağlığının korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda sürecin konsolidasyonunda etkili sonuçlar verir.

Diş Törpülemede Ağrı Olur Mu?

Ölçekleme genellikle lokal anestezi altında yapılır. Bu sayede hasta küretaj sırasında ağrı veya acı hissetmez. Ayrıca işlem sonrasında herhangi bir ağrı veya hassasiyet olmaz. Bazen, çok hafif hissettirse bile, kısa sürede kendi kendine geçer.

Diş Törpüleme Maliyeti Nedir?

Dişler aşırı pürüzlüyse veya tırtıklı bir yapıya sahipse törpüleme işleminin daha güçlü olması gerekir. Bu durumda daha yüksek bir bütçe ayırmanız gerekebilir. Ancak bir hastaya diş tedavisi yaptırmanın maliyetinden bahsetmek yanıltıcı olabilir. Bu durumda, fiyat çeşitli faktörlerden dolayı değişebilir.

Diş Törpüleme Sağlıklı mı?

Diş törpüleme, dişlerin yüzeylerini düzeltmek veya şekillendirmek amacıyla yapılan bir işlemdir. Alanında uzman olanlar tarafından uygulandığı zaman diş törpülemenin sağlıklı bir uygulama olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Diş Törpüleme İşlemi Sonrası Acı Hissedilir mi?

Diş törpüleme işlemi sonrasında hafif bir acı veya hassasiyet hissi oluşabilir. Dişlerin yüzeyleri işlem gördüğü için bu normal bir tepkidir. Ancak, bu acı genellikle geçicidir ve kısa sürede azalır. İşlem sonrası oluşabilecek ağrıyı hafifletmek için diş hekiminiz size önerilerde bulunabilir.

Diş törpüleme ağızda estetik olarak kötü görüntüde olan dişlerin düzeltilmesi için uygulanır. Diş törpüleme işlemi ile aynı dişlerdeki sağlık problemleri giderilerek oluşabilecek tüm sorunlar ortadan kaldırılabilir.

Diş törpüleme işleminde ilk olarak uzman hekim ağızda detaylı şekilde bir inceleme yapılır. Bunun ardından törpülenecek diş adına ağız filmi çekilir. Daha sonra uyuşturma işlemi yapılarak törpüleme gerçekleştirilir. Törpüleme işlemi uygulanacak diş diğer dişlerle uyum sağlayana kadar törpüleme işlemi devam eder. İşlem sonunda istenilen düz diş görünümü elde edilir.

Dişler dil, dudak ve benzeri ya da ağızda bir bölgeye zarar verecek şekilde uzun ya da tırtıklı yapıdaysa uzman diş hekimlerine başvurarak hemen törpüleme tedavisi yapılmalıdır. Tırtıklı diş törpüleme işlemi ile diş üzerinde pürüzsüz bir görüntü oluşturulur.

Yamuk diş törpüleme işlemi diğer diş törpüleme işlemeleri ile aynıdır. Dişlere estetik olarak düzgün bir görünüm kazandırmak amaçlı olarak aynı teknik kullanılarak törpüleme işlemi yapılır. Dişin düzgün sıralanmamış olması, törpüleme işleminin farklı yöntemlerle yapılacağı anlamına gelmez.

Diş törpüleme işlemi genellikle diş hekimi tarafından yapılır ve süresi işlem yapılacak dişlerin sayısına bağlı olarak değişebilir. Tek bir dişin törpülenmesi genellikle 20 ila 30 dakika arasında sürer. Birden fazla dişin işlem göreceği durumlarda süre daha uzun olabilir. Diş hekiminiz, size özel bir tedavi planı oluşturacak ve işlem süresi hakkında size bilgi verecektir.

Diş törpüleme işlemi, diş hekimleri tarafından kontrollü bir şekilde gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu nedenle, evde diş törpülemek önerilmez. Dişlerinize zarar verebilir, diş minesinin aşınmasına yol açabilir veya diş etlerinizde hasara neden olabilirsiniz. Diş törpüleme gibi işlemler profesyonel sağlık uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Bir Yanıt veya Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir