zirkonyum-kaplamalarin-onemi-1024x675

Zirkonyum kaplamalarının en önemli özelliklerinden biri ışık geçirgenliği özelliğine sahip olmasıdır. Böylece normal dişlerde olduğu gibi doğal bir görüntü yakalanır.

Klasik porselen kaplamanın Alt yapısı metal olan porselen kaplamalar opak bir görüntü yaratır. Bu da kaplamaların yapay görünmesine sebebiyet verir. Zirkonyum kaplama ile bunun önüne geçilir.

Zirkonyum ayrıca diş eti ile uyumlu bir malzemedir. Metal destekli porselen kaplamalarda görülen diş etinde morarmaya benzer renklenme görülmez. Ayrıca kolay kolay diş eti çekilmesine de neden olmaz. Diş ve diş eti ile uyumlu bir malzemedir.

Porselen Laminate Kaplamaların Avantajları Nelerdir ?

Porselen laminate kaplamalar ile dişlerin ön bölgesinde bulunan kötü görünümler düzeltilir ve estetik bir görüntü oluşturulur. Ayrıca dişlerde olan lekelenmeler ve çarpıklıkların düzeltilmesi için başarılı bir uygulamadır. Diğer uygulamalara nispeten dişlerde daha az madde kaybı meydana gelir. Bununla birlikte uygulama alanı daha kısıtlıdır.

Zirkonyum Kaplamaların Estetik Açıdan Önemi Nedir?

Zirkonyum kaplamaların en önemli özelliklerinden biri ışığı geçirebilmeleridir. Böylece normal dişlerdeki gibi doğal bir görüntü yakalanır. Diş rengine en yakın tonlarda renk yakalama porselen kaplamalar göre daha başarılı olması da büyük bir avantajdır.

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

zirkonyum kuronlarin avantaji

Diş kaplamaları ağırlıklı olarak porselen kaplama olarak kullanılmaktadır. Diş kaplamaları iki kategoriye ayrılır: metal destekler ve metalik olmayan destekler. Diş hekimleri ayrıca estetik olarak daha hoş bir gülümsemeye ihtiyaç duyan hastalar için daha fazla kozmetik tedaviye sahiptir. Bu estetik ihtiyaçlar, diş hekimliğinde daha estetik bir yaklaşım olan zirkonyum esaslı yapılara sahip dişlerin tedavisinde sıklıkla kullanılmasını sağlar. Diş yapımında kullanılan beyaz bir pigment olan zirkonyum, saf mineral formu yerine zirkonya seramiğine dönüştürülerek özel fırınlarda işlenir. Zirkonyum kaplamalar metalik olmayan kaplamalar grubuna aittir ve metal korumalı kaplamalara göre daha doğal bir görünüm sunar.

Zirkonyum Kuronların Avantajları Nelerdir?

Zirkonyumkaplamaların ışık geçirgenliği metal kaplamalara göre daha yüksek olduğu için diş etlerinde koyu renk oluşturmaz ve metal-seramikte oluşabilecek dişeti marjının siyah yansıması gibi sorunlar yaşamazsınız. Ayrıca zirkonyum diş kaplamalar, zirkonyumun ışık geçirme özelliği sayesinde dişlerde oluşabilecek mat görünümün de ortadan kalkmasına yardımcı olur ve dişlerin doğal görünümü sayesinde daha sağlıklı, daha şeffaf bir görünüm elde edilir.

Zirkonyum kaplama estetik ve doğal bir görünüm sağlamasının yanı sıra diş etlerinizin sağlığı için de önemlidir. Zirkonyum kaplamalar daha dişeti dostu olduğundan ve zirkonyum kaplamalı dişlerin çevresinde diş eti hastalığı olduğundan, metal kaplamalara göre daha az diş eti hastalığı riski vardır. Zirkonyum diş kaplama beyaz, ısıya dayanıklı ve metallere alerjisi olan hastalar için ideal bir diş tedavisidir. Zirkonyum diş kaplamanın ışık geçirgenliği sayesinde mat yüzey yok olur, daha estetik ve doğal bir görünüm sağlanır.

Zirkonyum kaplama kullanan kişiler sıcağa ve soğuğa duyarlı değildir. Ayrıca metal dişlere göre daha dayanıklıdır ve doğal görünümünden dolayı kesici dişlere göre tercih edilir. Zirkonyum, sigara veya diğer nedenlerle oluşan lekeleri en aza indirir, ağız kokusuna neden olmaz, diş eti sorunlarına yol açmaz ve ağızda tat değişikliği oluşturmaz.

Zirkonyum Dişlerin Estetik Avantajları Nelerdir?

Işık geçirme fonksiyonu sayesinde normal dişler gibi doğal bir görünüm oluşturur. Sağlıklı dişlerin minesi ışığı mükemmel bir şekilde iletir. Klasik porselen kaplamaların alt yapısı olan metal dişlerde opak bir görünüm oluşturur. Bu, bir zirkonyum kaplama ile önlenir.

Zirkonyumun Diş Etleriyle Uyumu Nedir?

Zirkonyum diş dokusu ile uyumlu bir malzemedir. Metal destekli protezlerde boyun ve diş eti hattında morluk benzeri renk değişikliği hiç görülmez ve diş eti çekilmesine neden olmaz. Yanlış fırçalama gibi nedenlerle diş etleri alınırsa kötü bir estetik görünüm oluşturmaz.