Ağız Gargarası

Ağız Gargarası, ağzınızı temizlemek ve ferahlatmak için çalkaladığınız antiseptik bir solüsyondur. Özellikle kötü ağız hijyeni kokularından kurtulmak için iyidir. Gargara, ağzınızı temizlemek için kullandığınız bir sıvıdır. Mikropları öldürmeye ve boşluklara, diş eti iltihabına ve diğer sorunlara neden olabilecek plakları çıkarmaya yardımcı olur.

Ağız Gargarası Ne İşe Yarar?

Gargara, sıvılar ve jeller dahil olmak üzere birçok farklı içeriğe sahiptir.  Gargara, günlük ağız hijyeni rutininin bir parçası olarak kullanılmak üzere tasarlanmış bir üründür. Mikropları öldürerek, plağı kaldırarak ve tartar oluşumunu önleyerek ağzınızı temizlemek ve nefesinizi tazelemek için çalışır. Böylece taze bir nefes almanızı mümkün kılan bu ürünler; ağız ve diş sağlığı açısından da kritik bir öneme sahiptir. Bundan dolayıdır ki bu tür ürünler her zaman talep görmektedir.

Gargaralar, nefesinizi ferahlatmak için ağzınızda çalkaladığınız solüsyonlardır. Ayrıca diş eti hastalıklarını ve diş çürümelerini önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilirler. Gargaralar birçok farklı biçimde karşımıza çıkar. Bu tarz ürünler; jeller, sıvılar, spreyler, pastiller ve hatta sakız formunda dahi karşımıza çıkmaktadır. Kaliteli bir yaşam noktasında kritik bir etkiye sahip olan gargaralar; her zaman işe yarar kişisel bakım ürünleri arasında yer alır.

Gargaralar, ağız kokusuyla savaşmaya veya plakları azaltmaya yardımcı olan çeşitli bileşenler içerir. Bazı gargaralar ayrıca ağzınızdaki mikropları yok eden antibakteriyel maddeler içerir. Bunlar karanfil yağı, tarçın yağı veya nane yağı gibi uçucu yağları içerir. Bakterilerin dişlerinize yapışmasını önleyen katyonik polimerler adı verilen kimyasal bileşikler de içerebilirler. Burada ürün tercihinde dikkat etmek; tam olarak beklediğinize etkiye sahip bir gargara satın almanızı mümkün kılar.

Ağız Gargarası Nasıl Kullanılır
Ağız Gargarası Nasıl Kullanılır

Ağız Gargarası Nasıl Kullanılır?

Gargaralar tek başlarına veya diş macunu ve diş ipi gibi diğer diş ürünleriyle birlikte kullanılabilir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı gargara ile çalkalamalısınız. Dilerseniz fırçalamadan veya diş ipi kullanmadan önce de kullanabilirsiniz. Ne kadar kullanacağınız konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, çocuklar için sıvı ilaç ölçümü hakkındaki bu makaleye bakın.

Gargara genellikle dişlerinizi fırçaladıktan ve su ile çalkaladıktan sonra kullanılır. İstediğiniz miktarı ağzınıza dökün ve tükürmeden önce yaklaşık 30 saniye çevirmelisiniz. Bir gargara kullanmak için, tükürmeden önce ağzınızda yarın dakika kadar. Bu, ağzınızdaki mikropları öldürmenize, istenmeyen yiyecek parçacıklarından kurtulmanıza ve nefesinizi ferahlatmanıza yardımcı olacaktır. Yutulması halinde toksik olabileceğinden ürünü yutmamalısınız.

Ağız Gargarası Faydaları

Gargara, ağzınızda kötü nefes, diş çürümesi ve diş eti hastalığına neden olan mikropları öldürmeye yardımcı olur. Ayrıca dişlerinizde plak oluşumunu kontrol edebilir. Bu da diş çürümelerini önlemeye yardımcı olur. Günümüz itibariyle gargaralar birkaç farklı biçimde karşımıza çıkar. Bazıları sıvı formda, bazılarıyla sprey kutuları veya tüplerinde gelir.

Bazı insanlar, dişlerini temizlemede normal gargara ürünlerinden daha etkili olduklarını düşündükleri için normal gargaralar yerine diş macunu veya florürlü durulamaları kullanmayı tercih ederler. Bununla birlikte, birçok kişi hem diş macununu hem de gargarayı birlikte kullanır. Çünkü böyle yaparak ağız sağlığını korumak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını hissederler.

Bir Yanıt veya Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir