dil temizligi hakkinda bilmeniz gerekenler 1

Dil temizliği hakkında bilmeniz gerekenler yazımız içerisinde özellikle birçok kişinin merak ettiği dil temizliği nasıl yapılır? Sorusu ve dil temizliği evde nasıl yapılır? Sorusu hakkında detaylı olarak bilgi almanız mümkündür.

Özellikle dil insan sağlığı için oldukça önemli bir organ olma özelliğine sahip olup aynı zamanda birden fazla işlevi de bulunmaktadır. Gün içerisinde tüketmiş olduğumuz farklı tüm besinlerin tadını algılamamızı sağlayan dil aynı zamanda tüketime sırasında da geçiş yolu olarak kullanılmakta ve böylece yutak ile yemek borusuna yemeklerin iletilmesini sağlamaktadır.

Ağız bakımı içerisinde diş temizliği kadar dil temizliği de oldukça önemlidir. Gün içerisinde tüketmiş olduğumuz besinlerden arta kalan parçalar dişlerinizde bulunduğu kadar dilimizde de görmediğimiz boyutta da olsa bir miktar kalmaktadır.

Bu noktada dil temizliğinin düzenli olarak yapılmaması ağız kokusuna ve ilerleyen ağız hastalıklarına neden olmaktadır.

Dil Temizliği Nasıl Yapılır?

Dil temizliği özellikle bazı aparatlar ile oldukça kolay şekilde gerçekleştirilmekte olup diş doktorları tarafından gerçekleştirilen bir işlem olması nedeniyle evdeki işlerin tek başına uğraşmadan kısa sürede tüm dil temizliğini yapması mümkün olmaktadır.

Dil üzerinde seyirci işleve sahip olan dil kazıyıcı sayesinde dilde bulunan tortular kolay bir şekilde temizlenebilmekte ve böylece ağız sağlığı korunabilmektedir. Diş fırçalarının arka kısmında yer alan dil temizleyici bölümler yanı sıra dil kazıyıcı veya dil sıyırıcı kullanarak da dil temizliği yapmak mümkün olmaktadır.

Dil Temizleme Aparatı Nasıl Kullanılır?

Dil temizleme aparatı nasıl kullanılır? Sorusu özellikle ilk defa bu aparatı kullanılacak olan kişiler tarafından sıkça merak edilmektedir. Bu noktada oldukça kolay bir kullanıma sahip olan dil temizleme aparatı ile ilk olarak dili sıyırmak ve daha sonra su ile ağzınızı çalkalayarak bu aparatın ağızdan çıkartılması gerekmektedir.

Kullanım sırasında dil temizleme aparatını dilin arka kısmına yerleştirmek ve hafifçe bastırarak öne doğru getirmek ve işlemi birkaç kez tekrarlamak yeterlidir.

Dil Temizliği ile Ağız Kokusu Giderilir Mi?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere dil üzerinde biriken bakteriler ve yemek artıkları ağız kokusuna neden olmaktadır. Bu noktada düzenli şekilde ağız bakımı yaparken dişler ile birlikte dilin üzerinde bulunan toksin maddelerin de ağızdan uzaklaştırılması sayesinde ağız kokusu ortadan oldukça kolay bir şekilde kaldırılmaktadır.

Bu noktada dil temizliği ile ağız kokusu giderilir mi? Diye merak eden kişiler için ağız kokusunu kısa sürede ortadan kaldırmanın mümkün olduğunu söylemek mümkündür.

Dil Temizliği Faydaları Nelerdir?

Dil temizliği faydaları özellikle sakız hastalığı gibi ağız kokusuna neden olan problemlerin ortadan kalkmasını sağlamakta olup aynı zamanda ağızda biriken bakterilerin aşırı miktarda büyümesi nedeniyle oluşabilecek diğer plak gibi hastalıkların oluşmasını engellemektedir.

Özellikle dilde plak birikmesi kişinin damak tadının bozulmasına neden olmakta ancak gerçekleştirilen dil temizliği sayesinde tat alma tomurcukları daha iyi çalışarak yenilen yemekten daha fazla lezzet almayı da mümkün kılmaktadır.

Dil Doğru Şekilde Temizlenmezse Ne Olur?

Dil doğru şekilde temizlenmezse özellikle ağızda görülen bazı hijyen problemleri ortaya çıkmakta olup aynı zamanda ciddi rahatsızlıklar da söz konusu olmaktadır. Dil temizliğinin aksatılması halinde en sık rastlanan 2 rahatsızlık diş eti iltihabı ve papilla enfeksiyonu olmaktadır.

Diş eti iltihabı özellikle diş etlerinin daha kırmızı ve iltihaplı hale gelmesine neden olmakta ve çoğunlukla diş kaybına neden olan periodontal hastalıklar içerisinde yer almaktadır.

Papilla enfeksiyonu ise dil üzerinde bulunan tomurcukların almış oldukları tat miktarında azalmaya neden olmakta bu da yenilen yiyeceklerden tat almamaya ve dilin daha karanlık ve tüylü görünmesine neden olmaktadır.

Bir Yanıt veya Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir