20 Yaş Dişleri Hakkında En sık Sorulan 8 Soru

20 yaş dişleri her gencin korkulu rüyası olmaktadır. Özellikle 20’lik diş olarak da olarak da bilinen bu dişler oldukça ağrılı şekilde ortaya çıkmakta ve genellikle 18 ila 20 yaş arasında çıksa da bazı kişilerde 20 yaş sonrası da ortaya çıkabilmektedir.

20 yaş dişleri hakkında en sık sorulan 8 soru ise şöyledir;

  • 20’lik yaş dişlerimin çıktığını nasıl anlarım
  • 20 yaş dişleri ne gibi sorunlar yaşatır?
  • 20’lik dişlerin çekilmesi zorunlu mudur?
  • 20 yaş dişlerimi ne zaman çektirmeliyim?
  • 20 yaş diş çekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  • 20 yaş dişleri normal dişler gibi mi çekilir?
  • 20 yaş diş yanağa batması tehlikeli midir?
  • 20 yaş diş çekimi sonrası çok ağrım olur mu?

20’lik Yaş Dişlerimin Çıktığını Nasıl Anlarım?

20’lik yaş dişlerimin çıktığını nasıl anlarım? Sorusu özellikle tam olarak 20 yaş dişinin çıkıp çıkmadığını bilmeyen kişiler tarafından merak edilmekte olup kişinin ağız içerisinde her 2 tarafta da 3 azı dişi bulunmakta olup son azı dişi yirmilik diş olarak bilinmektedir. Ağzınızda toplamda 4 adet azı dişi bulunuyorsa bu 20’lik diş olmaktadır.

20 Yaş Dişleri Ne Gibi Sorunlar Yaşatır?

20 yaş dişleri ne gibi sorunlar yaşatır? Sorusu kapsamında ise özellikle 20 yaş dişleri yemek fazlalıklarını en çok toplayan diş olması nedeniyle yeterli bakımı yapılmadığı zaman yürüyebilir ve çürüme kokuya ve iltihaplanmaya neden olarak 20’lik diş ağrısı meydana getirebilmektedir. Bunun yanı sıra dişlerde kayma ve sıkışma gibi durumlar söz konusu olarak diş yapısında bozulmalara da görülebilmektedir.

20’lik Dişlerin Çekilmesi Zorunlu Mudur?

20’lik Dişlerin çekilmesi zorunlu mudur? Sorusu kapsamında ise özellikle zorunlu olmasa da ağızda bazı problemlere neden olabilmekte ve iç organlarında zarar görmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle sağlığı ve diş yapısını tehdit edici bir durumda olduğundan çekilmesi gerekmektedir.

20 Yaş Dişleri Nasıl Çekilir
20 Yaş Dişleri Nasıl Çekilir

20 Yaş Dişlerimi Ne Zaman Çektirmeliyim?

20 yaş dişleri ne zaman çekilmeli mi? Sorusu kapsamında ise özellikle iyileşme sonrası sürecin daha hızlı olabilmesi için mümkün olduğunca 20 ile 30 yaş aralığında çekilmesi gerekmekte olup 40 yaşından sonra gerçekleştirilen çekim işlemleri daha zorlu olmakta ve iyileşme süreci daha uzun olmaktadır.

20 Yaş Diş Çekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

20 yaş diş çekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Noktasında ise özellikle bölgede bulunan yara ile oynanmaması oldukça önemlidir. Aksi halde enfeksiyon kapma riski veya kanama oluşma durumu söz konusu olabilmektedir.

Bunun yanı sıra ilk 24 saat boyunca tüketilen gıdaların dişin çekildiği bölge ile çiğnenmesi gerekmekte olup aynı zamanda ilk 24 saat boyunca kesinlikle sigara içilmemesi de gelmek gerekmektedir.

20 Yaş Dişleri Normal Dişler Gibi Mi Çekilir?

20 yaş dişleri normal dişler gibi mi çekilir? Sorusu özellikle kişilerin en çok merak ettiği konular içerisinde yer almakta olup 20 yaş dişleri normal dişler gibi çekilmemektedir. Bu noktada dişlerin çekilebilmesi için ilk olarak dişin çene kemiği üzerindeki bulunduğu pozisyon, üzerinin kemik kaplı olup olmaması veya dişini yüksekliği belirleyici faktör olmaktadır.

20 Yaş Diş Yanağa Batması Tehlikeli Midir?

20 yaş diş yanağa batması tehlikeli midir? Sorusu noktasında bu durumun tıp literatüründeki adı perikoronit olarak adlandırılmakta olup enfeksiyonel bir rahatsızlık olmaktadır. Erken teşhis edildiği takdirde daha kolay önlenebilen bu durum geç teşhis edildiğinde daha ciddi problemlere sebep olabilmektedir.

20 Yaş Diş Çekimi Sonrası Çok Ağrım Olur Mu?

20 yaş diş çekimi sonrası çok ağrı olur mu? Sorusu özellikle 20 yaş dişlerinin ağrılı bir sürece neden olması ve işlemin ameliyat ile gerçekleştiriliyor olması durumu nedeniyle sıkça merak edilmektedir. Bu noktada da ağrı oluşması kaçınılmaz bir durum olsa da ağrının şiddeti ve miktarı erken teşhis edilmesine veya diğer faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Bursa diş doktoru olarak hizmet vermekte olan kliniğimizde 20 yaş diş çekimi yaptırabilir ayrıca gömülü 20 yaş dişi operasyonları yapılmakta ve bu süreç hakkında merak ettiğiniz tüm soruları uzman doktorlarımız ile görüşerek

Bir Yanıt veya Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir