Abrazyon Nedir

Abrazyon nedir? Sorusu, kişiler tarafından merak edilen konulardan biridir. Abrazyon, kişilerin diş yüzeylerinde mekanik nedenlerden dolayı oluşan aşınmaların adıdır. Özellikle ağız ve diş sağlığı konusunda kişilerin en sık yaşadığı problemlerden biri olan ve çoğu zaman farkına dahi varılamayan bu problem, pek çok farklı dış etkenden dolayı meydana gelebilmektedir.

Dişlerde çeşitli bölgelerde yaşanabilen ve doku kaybına neden olan Abrazyon, özellikle kişilerin yanlış uygulamaları veya alışkanlıkları sebebiyle ortaya çıkan bir problemdir. Diş erozyonunu ile birlikte çok sık karşılaşılan ve diş erozyonunun aksine bu soruna neden olan faktörlerin dışsal durumlar olduğu diş abrazyonunun oluşmasında özellikle en çok etkili olan faktörler sert bir fırça kullanmak veya dişleri sert ve yanlış bir şekilde fırçalamaktır. Bunun yanı sıra özellikle çiğneme esnasında kişilerin gerek diş yapılarındaki bozukluklar gerek dengesiz veya fazla şekilde dişlere basınç uygulanması, dişlerde abrazyona uğrayan bölgelerin aşınmasına neden olmaktadır.

Dişlerde abrazyon oluşumu hemen gerçekleşmemekte, özellikle sert nesnelerle temasının sürekli olarak tekrarlanması veya aşınmanın fark edilip üzerine düşülmemesi ilerleyen süreçte bu abrazyonun kendisini daha net bir şekilde göstermesine neden olmaktadır.

Diş Abrazyonu Nedenleri

Diş abrazyonu, dış etkenlere bağlı bir problem olarak, bir ürün ile dişler arasında meydana gelen sürtünmelerden dolayı veya kişilerin diş gıcırdatması, sıkması ile meydana gelmektedir. Bu problemin meydana gelmesine pek çok farklı durum neden olabilmekte ve bu nedenlerin beraberinde dişlerde doku kaybı oluşmaktadır.

Özellikle bir alışkanlık olarak gerçekleştirilen bazı bilinçli veya bilinçsiz eylemlerin yol açtığı bu durum, kişilerin davranışları nedeniyle oluşmaktadır. Diş abrazyonu nedenleri arasında şunlar yer almaktadır;

  • Özellikle diş bakımı için tercih edilen diş fırçasının kalitesiz bir yapıda ve çok sert bir yapıya sahip olması, bu fırça ile kişilerin dişlerini sürekli olarak fırçalamaya devam ettiğinde diş abrazyonuna sebebiyet veren en önemli ve en etkili nedenlerden biridir. Bu nedenle kişilerin diş fırçası seçimi yaparken oldukça dikkat etmesi ve özellikle yumuşak diş fırçalarını tercih etmesi gerekmektedir.
  • Bir diğer dış etken ise diğer bir diş bakımı ürünü olan diş macunlarıdır. Özellikle günümüzde pek çok diş macununun içerisinde dişlerin aşınmasına sebebiyet veren özellikler bulunmakta ve bu nedenle kalitesiz ve güvenilir olmayan bir diş macunu tercihi, bu aşınmaları önemli derecede arttırabilmektedir. Diş macunu seçimi yapılırken oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Bir diğer önemli neden ise, kişilerin bilinçli veya bilinçsiz olarak çeşitli alışkanlıklar ve davranışlarla ağızlarını sürekli olarak sert nesnelerle temas ettirmesidir. Bu konuda özellikle kalem ısırma, toka ısırma, tırnak yeme, tütün çiğneme gibi daha pek çok davranış, zamanla bu temaslardan dolayı dişlerin abrazyon sebebiyle aşınmasına neden olmaktadır.
Abrazyon Tedavisi Nasıl Yapılır
Abrazyon Tedavisi

Abrazyon Tedavisi

Diş abrazyonu, her ne kadar basit bir problem gibi gözükse de bu abrazyonun erkenden fark edilip bir diş hekiminden yardım alınmaması durumunda dişte yaşanan doku kaybı git gide artabilmekte ve bu aşınma dişin oldukça zarar görmesine neden olabilmektedir. Ancak bu konuda özellikle kişilerin hem diş bakımı için kullandığı ürünleri özenle seçmesi hem de dişlerine zarar verecek sert nesnelerle sürekli temastan ve sürtünmeden kaçınması, bu durumun önüne geçebilmenin en kolay yoludur.

Kişilerin, diş abrazyonu belirtilerine rastladığı anda en kısa sürede bir uzman hekime başvurması, bu sorunun daha da ilerlemeden önlenebilmesine adına oldukça önemlidir.  Abrazyon tedavisi konusunda özellikle kişilerin doğru diş fırçası ve diş macunu seçimi yapması bu sorunun en basit çözümüdür. Ancak abrazyonun ileri derecede artması ve dişte doku kaybının fazlalaşması durumunda kişilerin bir uzman hekime başvurarak gerekli tedaviyi yaptırması gerekmekte, aksi takdirde bu aşınmanın sonucunda diş, yapısını önemli ölçüde kaybedebilmektedir.

Abrazyon tedavisi, özellikle bu probleme maruz kalmış olan dişlerin, aşınma sebebiyle bozulan yapılarını restore etmek şeklinde gerçekleştirilmektedir. Dişlerin estetik görünümünü geri kazanmasını sağlayan bu tedavi sayesinde kişiler, dişlerinin yapısını çeşitli kaplama veya restorasyon işlemleriyle geri kazanmaktadır.

Diş abrazyonun meydana getirdiği aşınmaların boyutuna yani dişin aşınma durumuna göre, dişin en sağlıklı ve en doğru şekilde eski yapısını geri kazanabilmesi adına farklı yöntemler bulunmakta ve diş abrazyonuna göre belirlenen bu yöntemlerden en uygunu kişilerin aşınmış dişine uygulanarak sorun oradan kaldırılabilmektedir. Özellikle günümüzde diş abrazyonu tedavisi için uygulanan yöntemler şunlardır;

  • Hızlı bir şekilde sonuç almak isteyen kişiler için tek bir seansta ve yaklaşık 1 saat içerisinde uygulanan Kompozit restorasyonlar
  • Özellikle hem diş koruması hem de estetik bir görünüşe sahip olabilmek adına uygulanan Seramik diş kaplamaları
  • Daha uzun süren ancak çok daha dayanıklı sonuçlar vererek dişin korunmasını daha çok sağlayan Seramik restorasyonlar

https://bursadisdoktoru.com/ adresimizi ziyaret ederek dişleriniz ile ilgili yaşamış olduğunuz tüm sorunlardan en kısa sürede kurtulabilir, uzman hekimimiz tarafından sunulan birbirinden özel hizmetlerden en uygun fiyatlarla yararlanabilirsiniz. Ağız ve diş sağlığınız için en etkili sonuçları sağlayabilecek tüm yöntemlere hekim ekibimiz ve son teknoloji cihazlarımız ile en güvenilir hizmeti alabilirsiniz.

Bir Yanıt veya Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir