Diastema Tedavisi Nasıl Yapılır

Diastema nedir? Sorusu özellikle diastema tedavisi noktasında birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu noktada diastema dişlerde görülen ve dişlerin arasında meydana gelen açıklık olarak kabul edilmektedir.

Oldukça kötü bir görünüme neden olan ve halk arasında diş boşluğu olarak da bilinen bu rahatsızlık hem çene hem de dişler ile alakalı bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Bazen çene kaynaklı bazen de diş kaynaklı ortaya çıkan diastema hastalığı genellikle diş boyutlarının çeneye uygun olmaması ve genellikle çenenin daha geniş dişlerin ise daha küçük olması nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Bunun yanı sıra ön dişlerde eksiklik meydana gelmesi veya dişeti ameliyatları gibi durumlarda diş aralanması yarına yani diastema hastalığına neden olmaktadır.

Diastema tedavisi için kullanılmakta olan çeşitli yöntemler bulunmakta olup bu yöntemler estetik uygulamaları içerisinde yer almaktadır. Özellikle dişlerin arasındaki boşluğun ortadan kalkmasını sağlayan bu yöntemler ile daha estetik bir gülüşe sahip olmak mümkün olmaktadır. Tedavi için kullanılan yöntemler şöyle sıralanabilir;

 • Kompozit veneer
 • Porselen lamina
 • Dudak dolgusu
 • Ortodontik tedavi ve porselen lamina
 • Ortodontik tedavi

Diastema Neden Olur?

Diastema neden olur? Sorusu özellikle bu problem ile karşı karşıya kalan kişiler tarafından sıkça merak edilmektedir. Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan aralıklı diş problemi çoğu zaman çene kemiklerinin sahip olduğu boyutlar ile dişlerin sahip olduğu boyutların birbirleriyle uyum sağlamaması nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Ancak tek etmem bu olmayıp aynı zamanda ağzın herhangi bir bölümünde diş eksikliği görülmesi ya da çene kemiğine göre daha ufak dişlere sahip olmak çoğunlukla diastema hastalığın nedenleri arasında yer almaktadır.

Bazen kişilerin sahip olduğu refleksif alışkanlıklar da dişler arasında boşluk meydana gelmesine sebep olmakta olup çoğunlukla parmak emme durumu ön dişlerin öne gelmesine bu nedenle de dişler arasında boşluk oluşmasına neden olmaktadır.

Yutma refleksi de yiyeceklerin yutulması sırasında dil ile ön dişlere baskı yapılması halinde zamanla bu baskı ön dişlerin ileri doğru gitmesine ve dişler arasında boşluk oluşmasına neden olmaktadır.

Son olarak diastemaya neden olan faktörler içerisinde periodontal hastalıklar yani dişleri destekleyen kemiklerde görülen hasarlar dişlerde gevşemeye bu nedenle de ön dişler arasında boşluk oluşmasına neden olmaktadır.

Çoğunlukla diastema rahatsızlığında görülen semptomlar ise şöyle sıralanabilir;

 • Dişler arasında gözle görülür bir boşluk olması
 • Yemek yerken ağrı ve rahatsızlık hissi
 • Şişmiş, hassas diş etleri
 • Diş eti kanaması
 • Parlak kırmızı diş etleri
 • Diş etleri çekilmesi
 • Gevşek dişler
 • Ağız kokusu
Diestema Kapatma Nasıl Yapılır
Diestema Kapatma Nasıl Yapılır

Diastema Kapatma Nedir?

Diastema kapatma nedir? Sorusu kapsamında da yukarıda belirtmiş olduğumuz çeşitli yöntemler kullanılmakta olup özellikle diastema kapatma için en çok kullanılan yöntem diastema tel tedavisi olmaktadır.

Tel tedavisi diş hekimleri tarafından en çok tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yer almakta olup dişlerin kendiliğinden damak içerisine yerleşmesini ve arasındaki boşlukların kapanmasını sağlamaktadır.

Çoğu zaman tek bir noktada dahi boşluk görülse tüm dişlere diş teli takılması gerekmekte olup böylece dişlerin herhangi bir noktada yeniden ayrılması engellenmiş olmaktadır.

Diastema Kapama

Diastema kapama aynı zamanda bonding uygulaması olarak bilinmemektedir. Bu uygulama dişlerin daha estetik bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Bu uygulama ile çürük, kırık veya şekil bozuklukları görülen dişler kompozit malzemeyle onarılması akta ve aynı zamanda kompozit dolgu olarak da bilinmektedir.

Diastema Kompozit Dolgu

Diastema kompozit dolgu yöntemiyle de oldukça kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Kompozit dolgu estetik uygulamaları içerisinde yer almakta olup özellikle dişler arasında görülen şekil bozuklukları için kullanılmakta olup aynı zamanda dışarıdan bakıldığında daha estetik ve pürüzsüz bir dış görünümüne sahip olmaya da sağlamaktadır.

Genellikle kaliteli malzemeler kullanılarak yapılan kompozit dolgu dişin üst kısmından uygulanmakta ve böylece işler ile uyumlu renklerde kullanılan kompozit dolgu sayesinde kötü bir görünüm meydana gelmemektedir.

Diastema Tedavisi Fiyatları

Diastema tedavisi fiyatları uygulanacak olan tedavi yöntemlerine göre değişiklik göstermekte olup aynı zamanda uygulama yapacak olan doktor ve klinik tarafından belirlenmiş fiyat politikalarına göre de çeşitlilik göstermektedir.

Bu noktada diastema tedavisi için bursa diş doktoru ile görüşme sağlayarak en uygun tedavi yönteminin belirlenmesi ve diastema fiyat bilgisi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir Yanıt veya Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir