Dişlerde Renk Değişimi nedenleri

Dişlerde renk değişimi nedenler ve tedavi yolları nelerdir? Dişlerde renk değişimi zamanla dişlerinizin renginin değişmesiyle oluşan bir durumdur. Bu tarz sorunlar stres veya hastalık gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Dişlerinizin renginde herhangi bir değişiklik fark ederseniz hemen diş hekiminizden randevu almanız en mantıklı seçenek olarak karşınıza çıkacaktır. Zira bu tarz bir belirti, çok daha büyük sorunların habercisi olabilir.

Dişlerde Renk Değişimi Nedir?

Pek çok farklı nedene bağlı olarak dişlerde meydana gelen renk farklılaşmasına, dişlerde renk değişimi denir. Günümüz koşullarında fazla alkol ve sigara tüketimi başta olmak üzere çok fazla kahve tüketimi ya da çay tüketimi gibi nedenler; dişlerde renk değişiminin nedenleri arasında yer almaktadır. Tütün ve tütün mamullerinin sıklıkla kullanılıyor olması; dişlerde koyulaşmaya neden olurken; kimi zaman yaşlanmadan kaynaklı olarak dişlerde renk değişimi meydana gelmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında günümüz itibariyle dişlerde renk değişimi nedenleri nelerdir? İşte detaylar!

Dişlerde Renk Değişiminin Nedenleri Nelerdir?

Dişlerinizde renk değişikliğine neden olabilecek birçok faktör vardır. Burada dişlerdeki renk değişiminin nedenlerini biliyor olmak; bu tarz sorunlarla baş etmek noktasında elimizi güçlendirmektedir. Tam da bu noktada dişlerde renk değişiminin nedenleri aşağıdaki gibidir;

  • Stres
  • Alerjiler
  • Alkol kullanımı
  • Sigara kullanımı
  • B vitamini eksikliği
  • Antibiyotik veya kemoterapi ilaçları gibi ilaçlar
  • Hamilelik ve oral kontraseptifler ya da doğum kontrol hapları

Dişlerde renk değişikliği yaygın bir sorundur. Dişlerinizin rengi, yiyecek, içecek ve diğer maddelere maruz kalma nedeniyle zamanla değişebilir. Diş renginizin değişmesine diş lekelenmesi denir. Dişlerdeki renk değişiminin ana nedeni hatalı beslenmedir. Bu noktada stres ve antibiyotiklerin de dişlerdeki renk değişimine neden oldukları bilinmektedir. Bir de alkol ve sigara tüketiminin dişlerde renk değişikliklerini tetiklediğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Bazı insanların, belirli yiyecekleri diğerlerinden daha fazla yemelerine neden olan ve dişlerin lekelenmesine neden olabilecek gıda alerjileri vardır. Çikolata, kahve veya narenciye gibi belirli yiyeceklere alerjiniz varsa, bu alerjilerle ilgili diş lekelenme sorunları yaşamanız mümkün olabilir. Alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, daha kötüye gitmeden önce bu olasılık hakkında diş hekiminizle konuşun! Diş hekiminiz tarafından tedavi tamamlanana kadar belirli yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız gerekebilir.

Dişlerde Renk Değişimi Nasıl Tedavi Edilir
Dişlerde Renk Değişiminin Tedavi Yolları

Dişlerde Renk Değişiminin Tedavi Yolları

Günümüz itibariyle hem gençlerde hem de yaşlılarda dişlerde renk değişimiyle karşılaşmak mümkün olmaktadır. Dişlerdeki renk değişimleri gençlerde farklı renkler halinde oluşabilmektedir. Yetişkinlerdeyse dişlerdeki renk değişimleri daha çok kahverengi ya da gri şeklindedir. Bir de kimi zaman siyahlaşan diş rengi değişiminden söz etmek mümkün olmaktadır. Bu tarz renk değişiklikleri gündeme geldiği zaman koruyucu yöntemler karşımıza çıkmaktadır. Yani var olan yeme alışkanlıklarını terk edilmesi ya da düzenli olarak dişlerin fırçalanması, bu tarz sorunları giderilmesinde etkili olmaktadır.

Dişlerde renk değişiminin tedavi yolları gündeme geldiği zaman diş hekimleri tarafından diş taşı sorunlarının giderilmesine yönelik olarak teknik ve yöntemler karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca özellikle ultrasonik temizleme cihazları aracılılığıyla plak ve taşları pratik bir şekilde temizlenmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca mikroabrazyon sistemi gibi yeni nesil çözümlerin dişlerdeki renk değişiminin giderilmesi konusunda üst düzeyde bir etkiye sahip oldukları bilinmektedir.

Dişlerdeki Renk Değişimi Neyin Habercisidir?

Unutmamak gerekir ki dişlerdeki renk değişikliği diğer diş problemlerinin bir işareti olabilir. Dişleriniz kahverengiye döndüğünde, dişlerinizi lekeledikleri anlamına gelebilir. Lekeye yiyecekler, içecekler, tütün ve hatta ilaçlar neden olabilir. Dişlerde renk değişikliği, diş yüzeyinin renginin solmuş gibi görünmesiyle oluşan bir durumdur. Bu durumun tedavi edilmesi her şeyden önce yaşam kalitenizi olumlu yönde destekleyecektir.

Bir Yanıt veya Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir