Seramik İmplant

Seramik  implant, sert bir seramik olan zirkonya adı verilen bir malzemeden yapılır. Zirkonyum  doğal diş yapısına benzer, ancak daha güçlü ve dayanıklıdır. İmplant iki parçadan oluşur. Bunlar çene kemiğine yerleştirilen vida sapı ve iyileşme gerçekleştikten sonra vidanın üzerine yerleştirilen silindir. Seramik diş implantları, herhangi bir şekle kalıplanabilen bir macun oluşturmak için toz zirkonyum oksidin suyla karıştırılmasıyla yapılır.

Seramik diş implantları, zirkonya olarak da adlandırılan zirkonyum oksitten yapılan nispeten yeni bir diş implantı türüdür. Zirkonyum oksit, diğer endüstrilerde onlarca yıldır kullanılan bir seramik türüdür. Biyolojik olarak uyumludur, yani bir bağışıklık reaksiyonuna neden olmaz veya çevredeki dokuları tahriş etmez. Dolayısıyla hasta konforu açısından seramik implant her zaman üst düzede bir etkiye sahiptir. Bu durumun doğal sonucu olarak her zaman tercih edilmektedir.

Seramik İmplant Nasıl Yapılır?

Seramik implantı yapma süreci, diş hekimi ile randevunuzda çekilen bilgisayarlı taramalar ve görüntüler kullanılarak çene kemiğinizin bir modelinin oluşturulmasıyla başlar. Model daha sonra, bu verilere dayanarak kemik yapınızın bir kalıbını oluşturmak için özel uygulamalar kullanılır. Daha sonra implantı, zamanla çene kemiğinizle kaynaşacağı yere yerleştirmek için operasyon geçirirsiniz.

Seramik implantları, gözenekli ve biyolojik olarak oldukça uyumlu bir seramik malzemeden yapılmıştır. Bir diş implantı, takma dişleri veya diğer diş protezlerini sabitlemek için çene kemiğine yerleştirilen kalıcı bir fikstürdür. Kronları, köprüleri ve bölümlü protezleri desteklemek için de kullanılabilir. Bir seramik implant genellikle bir titanyum vida ve porselen veya zirkonyadan yapılmış bir tabandan oluşur.

Seramik İmplant Avantajları
Seramik İmplant Avantajları

Seramik İmplant Avantajları Nelerdir?

Seramik implantlarının diğer implant türlerine göre çeşitli avantajları vardır. Titanyum implantlardan daha güçlüdürler. Bu da diğer implant türlerinden daha fazla çiğneme veya ısırma kuvvetine dayanabilecekleri anlamına gelir. Malzeme nikel içermediğinden bu metale duyarlı bazı kişilerde alerjiye neden olmaz. Böylece hasta konforu açısından ideal bir özelliğe sahiptir. Bundan dolayı seramik implantlar günümüz koşullarında sıklıkla tercih edildiği bilinmektedir.

Seramik malzeme; çok güçlü ve dayanıklıdır. Bu da onu diş implantlarında kullanım için ideal hale getirir. Diğer biyo malzeme türlerine göre seramik kullanmanın tek dezavantajı, günümüzde diş hekimliğinde kullanılan diğer malzemelere göre daha pahalı olmasıdır. Seramik diş implantları, geleneksel diş implantlarıyla hemen hemen aynı şekilde yapılır. Bu tarz diş uygulamaları üst düzeyde bir etkiyi ortaya koyabilme kabiliyetine sahiptir.

Neden Seramik İmplant Tercih Edilmektedir?

Seramik implant beraberinde önemli kazanımlar getiren bir uygulama olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu aşamada seramik implantın üst düzeyde bir etkiye sahip olduğu biliniyor. Bu aşamada aşağıda sıraladığımız özelliklerden doğal seramik implant sıklıkla tercih edilmektedir;

  • Sağlıklıdır
  • Estetik görsellik sunar
  • Bio uyumluluk gösterirler
  • Oldukça dayanıklı bir uygulamadır
  • Herhangi bir alerjiye neden olmaz

Seramik imlantlar herhangi bir şekilde metal içermez. Bu da herhangi bir tehdit oluşturmadığı anlamına gelir. Arıca seramik implant estetik bir görsellik konusunda da başarılıdır. Özellikle bio – uyumluluk konusunda iddialı bir konumda yer alan seramik implant uygulaması dayanıklılık konusunda da iddialı bir konumda yer almaktadır.

İlginizi çekebilir : Diş Törpüleme Nedir ?

Bir Yanıt veya Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir