Yeni Nesil Diş Protezi Nedir

Yeni nesil diş protezi, ağızda diş kaybı nedeniyle kaybedilen fonksiyonların tamamlanması için uygulanan bir yöntemdir. Hayati önem taşımayan diş ve diş eti hastalıkları insanların estetiğini ve sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerdir. Diş; güzellik ve güvenin bir parçası olarak yaşam boyunca her zaman önemli olan sindirim sisteminde sindirimin ilk başladığı yerdir.

DSÖ verilerine göre çağımızın en yaygın sorunlarından biri  diş ve diş eti hastalıklarıdır. Vücutta yeterli  vitamin bulunmaması, gerekli hijyenin sağlanamaması gibi sebepler diş ve diş eti hastalıklarını oluşturan etkenlerdir. Kaybedilen dişlerin telafisi  olan protezler, insan hayatının olumsuz yönlerini olumluya çevirir. Ağız sağlığı açısından yaşam kalitelerini yükseltmek isteyen kişiler diş hekimlerinin yolunu takip etmektedir.

Yeni Nesil Diş Protezi Ne Anlama Gelir?

Yeni nesil protezi, eski moda protezlerin yerine kullanılan, görünüm ve his olarak gerçek dişlere çok daha yakın dişlerin implante edilmesi yöntemidir. Yüksek maliyetine rağmen özel bir estetik görünüm isteyen hastalar tarafından talep edilmektedir. İnsan dişine yakınlığı ve doğal şekli nedeniyle diş protezlerinin en çok talep edilen modelidir.

Hasta muayene edildikten sonra yeni nesil diş protezi yerleştirme yöntemi seçilir. Diş implantları insan dişine en yakın formatta olup gelişmiş diş ve ağız  yöntemleri kullanılarak hastanın ağzına yerleştirilmektedir. Ardından test devam eder.

Yeni Nesil Protez Çeşitleri

Yeni Nesil Protez Çeşitleri
Yeni Nesil Protez Çeşitleri

Yeni nesil diş protezi sabit ve hareketli protez çeşidi olarak ikiye ayrılır. Tedaviye başlamadan önce diş hekimi ve hasta yapılacak un tipine karar verir. Protez kullanırken kişinin kendi dişleri gibi görünmesini sağlıyorsa doğal bir görünüm sağlar. Hastalar, ağızda sürekli hareket eden, rahatsızlık veren bir protez  istemez.

Bu, ağız sağlığı ve estetik duruşu için en önemli konulardan biri olarak kabul edilir. Çünkü ağız sağlığı birçok yönden insan psikolojisini etkileyen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Bu nedenle  en doğal olarak hangi tip protezin kullanılacağına karar vermede bu en önemli detay olacaktır.

Sabit Diş Protezleri

Zirkonyum kaplama protezler hastanın kendi dişlerinden yapılır ve aşamalı olarak ilerler. Tedavi edilecek mevcut dişin küçültülmesi, kesin ölçülerin alınması ve kullanılacak rengin kararı ile süreç devam eder. Zirkonyum dayanıklılık açısından diğer türlere göre daha yüksek mukavemete sahiptir ve hastaların tercih ettiği renk uyumu açısından gerçek dişlere en yakın olanıdır.

Yeni nesil diş protezi yerleştirilmeden önce hastaya diş dokusunun teması ve  renk uyumu incelenerek testler yapılır. Son aşama olarak hastanın onayı ve sabit ağız için protezlerin bakımı hakkında hastaya detaylı bilgi verilerek protez diş üzerine sabitlenir.  Bu, ağızdaki mevcut dişlerin yardımı ve desteği ile yapılır. Hasta protezi rahatlıkla çıkarıp takabilir. Sabit protez uygulanmasının mümkün olmadığı ağız yapılarında kullanılır.

Çıkarılabilir Protezlerin Türleri

Çıkarılabilir olan protezler kendi içinde 4 gruba ayrılır. Bunlar;

  • Akrilik protez türü: Hammaddesi akriliktir. Fiyatı uygun olsa da kırılgan, gözenekli ve narin bir yapıya sahiptir. Bu nedenle düzenli kontrollere gitmek gerekir.
  • Naylon Protez türü: Alerjik reaksiyonlara neden olmayan bu protez çeşidi olup naylondan yapılmıştır.
  • Kapalı protez türü: Metal üzerine yapılan bu Protez çeşidi akrilik ve naylon Protez çeşitlerine göre daha dayanıklı ve güvenilirdir. İçi metal olmasına rağmen hafiftir. Kişiler uyurken protezi çıkarmaya gerek yoktur.
  • Teleskopik Protez: En pahalı ve güvenilir olmasına rağmen yön değiştirmeme, çiğneme ve parçalı yük dağılımı gibi birçok avantajı vardır.

Bu protezlerden size uygun olana hekiminiz ile birlikte karar verebilirsiniz.

İmplant Üzerine Sabit Protez Nedir?

Eski, geleneksel protezlerin ağız içinde hareket kolaylığı, hasta konforunu büyük ölçüde azaltır. İmplant teknolojisinin gelişmesiyle birlikte implantların üzerine zirkonyum veya hibrit protezlerin yerleştirilmesi mümkün hale gelmiştir. Bu sayede hasta daha iyi bir estetik ve fonksiyonel sonuç almaya başlar.

Yeni Nesil Diş Protezlerinin Bilinen Tüm Avantajları

Ağız ve dişlerin işlevi artar, çiğneme ve ısırma yeteneğinde herhangi bir kayıp olmaz. Doğal dişlere çok daha benzer bir görünüme sahiptirler. Kolay hareket etmez, bu nedenle hastanın günlük aktivitelerini olumsuz  etkilemez.

Protezlere Alternatif Olarak Ne Kullanılabilir?

Yeni nesil diş protezleri tanımlanabilecek diş implantları, eski protezlerin yerine kullanılabilir. Maliyet genellikle daha yüksek olmasına rağmen, diş implantları gerçek dişlere çok daha yakın görünür. Amaç, hareketli protezler gibi dağılmayan bir yapı oluşturmaktır. Gerçek diş bakımında olduğu gibi uzun yıllar aynı özenle kullanılabilirler.

Bahis işlemleri artık eskisinden çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ancak her kişinin ağız yapısı protez yerine implant kullanmaya uygun olmayabilir. Bu konuda diş hekiminizin görüşünü almak önemlidir. İmplant uygulamaları özellikle ön  diş eksikliği durumlarında yapılabilmektedir. İmplantasyondan önce kişiler tomografi çekecek ve kemik durumunu üç boyutlu röntgen ile değerlendirecektir.

Hareketli Protezlerin Faydaları Nelerdir?

Hareketli protezler diğer  tedavilere göre daha ekonomiktir. Elbette diş protezi ihtiyacının önemine ve daha önce uygulanan tedavilere bağlı olarak ödenen tutarda farklılık olabilir. Hareketli protezler incelenirken görünüm olarak süt dişlerinizden ayırt edilemeyen desenler ortaya çıkacaktır. Bu aşamada kişilerin alacağı etkiyi artırmak için diş rengi de manipüle edilebilir. Diğer dişler ile yeni nesil diş protezi arasında  ton farkı olmaması için muayene yapılabilir.

Gerçek şu ki, protezler portatiftir, böylece istediğiniz zaman çıkarabilirsiniz. Bu kaldırma işlemi için herhangi bir profesyonel müdahaleye gerek yoktur. Avantajlardan sorunsuz bir şekilde yararlanmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Uzman, kullanım sırasında protezi takma ve çıkarma adımlarında nelere dikkat etmeniz gerektiğini size söyleyecektir.

Yeni nesil diş protezi genellikle diş etlerine baskı yapar. Bu basıncın tahrişe neden olmaması için diş eti bakımının çok etkin bir şekilde yapılması gerekir. Belirli aralıklarla diş hekiminizi kontroller için ziyaret etmeye devam etmelisiniz. L Bu detaylara baktığınızda ağız sağlığının geri kazanılmasında düzenli protezlerin ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz.

Bir Yanıt veya Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir