Diş Apsesi Nedir

Diş ve diş eti rahatsızlıkları, özellikle ilerlemesi durumunda kişilerin yaşam kalitesini oldukça önemli ölçüde etkileyen ve mutlaka özen gösterilmesi ve dikkat edilmesi gereken durumlardır. Bu rahatsızlıkların içerisinde, kişilere yaşattığı adeta dayanılmaz acı, ağrı ve sızlama ile diş apsesi problemi, hem kişilerin en çok rahatsız olduğu hem de en ciddi diş ve diş eti rahatsızlıklarından biridir.

Diş apsesi sorunu yaşayan kişilerin, bu sorun için bir önlem almaması ve önemsememesi durumunda ciddi sorunlar meydana gelebildiği için diş apsesi-apseli diş tedavisi konusunda kişilerin büyük bir özen göstermesi, böyle bir problem yaşadıklarında hiç zaman kaybetmeden tedavi olmaları gerekmektedir.

Diş Apsesi Nedir?

Diş apsesi nedir? Sorusu, özellikle kişilerin çok sık yaşayabildiği bir problem olan diş apsesi konusunda kişilerin en çok merak ettiği ve araştırdığı soruların başında gelmektedir. Diş apsesi, diş veya diş etlerinde meydana gelen irin birikintileri olarak, özellikle ağız içerisinde fazlaca biriken ve zarar vermeye başlayan bakterilerin oluşturduğu enfeksiyonun sonucunda meydana gelen bir problemdir.

Özellikle oldukça şiddetli bir ağrı ve zonklama ile kendini gösteren diş apsesi, kişilerin yaşam kalitesini oldukça düşüren ve çok fazla rahatsız eden bir problemdir. İrinlerin sebebiyet verdiği bu diş ağrısı, genellikle bir anda ortaya çıkarak durumun ciddiyetine göre saat veya günler boyunca devam edebilmekte ve özellikle sorunun ciddileştiği durumlarda bir uzman hekim tarafından muayene edilmesi zorunlu hale gelebilmektedir.

Diş Apsesi Belirtileri

Diş apsesi, önemli bir diş ve diş eti problemi olarak kişilerde ciddiyetine göre çeşitli belirtiler oluşturabilmektedir. Diş apsesi belirtileri arasında şunlar yer almaktadır;

  • Diş veya diş çevresinde temas halinde önemli derecede hassasiyet meydana gelmesi
  • Özellikle çok soğuk ve çok sıcak yiyeceklerde dişlerde hassasiyet gözlenmesi
  • Diş apsesi ve diş iltihabı nedeniyle kişilerin ağızlarında oldukça garip, kötü bir tat ve koku oluşması
  • Kişilerin ağızlarını açmakta zorlanması
  • Kişilerin yutma konusunda zorluk yaşaması
  • Diş apsesinin sebebiyet verdiği zonklama ve ağrı sebebiyle uyku bozukluğu problemi yaşanması
  • Yine zonklama ve ağrı yüzünden kişilerin günlük hayatında kendini oldukça rahatsız hissetmesi ve sürekli huzursuz olması
  • Yüzde diş apsesinin meydana geldiği bölgelerde lokal şişliklerin oluşması
  • Diş apsesinin ilerlemesi durumunda boyuna kadar etki ederek boyunda lenf düğümlenmesi sorununa sebebiyet vermesi

Gibi pek çok önemli belirtisi bulunmakta ve bu belirtiler kişiler tarafından oldukça yoğun bir şekilde hissedilebilmektedir.

Bu belirtilerin fark edilmesi durumunda çeşitli önlemler alarak en fazla birkaç gün geçmesini beklemek ve geçmemesi halinde derhal bir kliniğe giderek tedavi olunması gerekmektedir. Bu konuda kliniğimizi ziyaret ederek, diş apsesi probleminizden en kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Apseli Diş Nasıl Tedavi Edilir
Apseli Diş Tedavisi

Apseli Diş Tedavisi

Apseli diş tedavisi sürecinde öncelikle kişilerde meydana gelen bu apse oluşumunun kontrol altına alınması gerekmektedir. Bu apsenin temizlenebilmesi adına, apse durumuna göre uygulanacak olan kanal tedavisi veya diş çekimi müdahalesi için ilk olarak bir süre kişiler, antibiyotik kullanarak bu apsenin etkisini azaltmalıdır. Çünkü apseli dişe müdahale etmek, yayılma tehlikesi nedeniyle oldukça tehlikeli olmakla birlikte aynı zamanda apseli bir dişe müdahale etmek oldukça can yakıcı bir durumdur. Bu nedenle apseli diş tedavisi için kişiler öncelikle tedaviyi kolaylaştırmak için antibiyotik kullanmaktadır.

Kişilerin antibiyotik kullanımı ile diş ağrısını ve apseyi rahatlatmasından sonra uzman hekim, dişin kurtarılabileceği durumlarda kişilere lokal anestezi uygulayarak kanal tedavisi yapmakta ve dişin içerisinde meydana gelen apseyi kurutarak hem apseyi engellemekte hem de dişin sağlığını kurtarmaktadır.

Ancak bazı durumlarda hem diş apsesinin ciddiyeti yani ilerleme seviyesi hem de dişin oldukça zarar görmesi gibi durumlarda cerrahi bir müdahale yapılmaktadır. Son olarak cerrahi müdahalenin mümkün olmadığı durumlarda yani dişin kurtarılabilecek bir durumu yoksa ve diş apsesi oldukça ciddi sorunlara sebebiyet verebilecekse bu durumda diş çekilerek ardından implant tedavisi uygulanmakta ve böylece diş apsesi sorunu ortadan kaldırılmaktadır.

Diş apsesinin diş etinde oluştuğu durumlarda, bölge temizlenerek iltihap boşaltılmakta ve iltihap boşaltıldıktan sonra tekrar bu bölgede diş apsesi meydana gelmemesi için diş kökü ve diş eti iyice temizlenmektedir. Oldukça ciddi bir sağlık problemi olduğu için, diş apsesi problemi yaşayan kişilerin mutlaka en kısa sürede bir diş hekimi ile iletişime geçmesi ve muayene olması gerekmektedir.

Diş Apsesi Kendi Kendine Geçer Mi?

Diş apsesi kendi kendine geçer mi? Sorusuna yanıt olarak; Diş apsesinin pek çok farklı şiddette görülebilmesi mümkündür. Düşük şiddetli ve çok fazla etkili olmayan ve herhangi bir soruna daha neden olmadığı durumlarda ağız ve diş bakımına dikkat edilip gerekli hijyen sağlanarak bu sorundan kurtulmak mümkündür. Ancak ilerleyen durumlarda müdahale şarttır.

Bir Yanıt veya Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir