Porselen Diş Kaplama Nedir

Ağız hijyeninin sağlanamaması, genetik yatkınlıklar ve beslenme alışkanlıkları gibi çeşitli faktörler sebebiyle dişlerin yapısı olumsuz etkilenmekte ve aşınma, çürüme veya sararma gibi pek çok sorunla kişiler baş başa kalabilmektedir. Dişlerin yapısının bozulması, beraberinde hem kötü bir görüntü hem ağrı hem de daha birçok çeşitli şikâyetler getirmektedir.

İşte tüm bu durumlardan kurtulabilmek, dişlerin sağlığını korumak ve estetik bir görünüme kavuşabilmek için diş kaplamaları günümüzde kişiler tarafından oldukça sık tercih edilmektedir. Bu diş kaplamaları pek çok farklı malzemeden üretilebilmekte ve tercih edilebilmekte olsa da özellikle porselen diş kaplama uygulamaları, kişiler için hem son derece estetik hem de oldukça kullanışlı bir kaplama olarak tercih edilmektedir.

Porselen malzeme ile üretilen bu diş kaplamaları, ham maddesi sayesinde oldukça estetik ve parlak bir beyazlığa sahip olmakla birlikte, bio-uyumlu bir madde olmasıyla da önemli bir özelliğe sahiptir. İçeriğinde herhangi bir toksit malzeme içermeyen ve metal barındırmayan porselen diş kaplamalar, doğal bir görünüm için en doğru seçeneklerden biri olmaktadır.

Diş kaybı yaşayan veya dişlerinde aşınma, sararma ve çürüme gibi problemler bulunan kişiler için porselen diş kaplamalar sıkça tercih edilirken, boyut, şekil ve renk bakımından dişleri eşitleyerek en etkili görünümü elde edebilmek mümkündür.

Bu Konu İlginizi Çekebilir: Yeni Nesil Diş Protezi 

Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Porselen diş kaplama nasıl yapılır? Sorusu, özellikle dişleri için porselen kaplama düşünen kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Öncelikle alanında uzman bir diş hekimi tercihi yapılması gereken porselen diş kaplama işlemleri için, doğru bir uygulama ve en etkili sonuçlar için doğru hekim tercihi çok önemlidir.

Porselen diş kaplama işlemlerinde kişilerin dişlerinin kaplama kalınlığı için en uygun hale getirilmesi için törpüleme işlemi yapılmakta ve daha sonra porselen kaplama uygulanacak olan dişlerin kalıbı çıkartılmaktadır.

Çıkartılan bu kalıp, profesyonel diş teknisyenleri tarafından porselen diş kaplama olarak kişilerin diş yapısına göre en doğru şekilde üretilmekte ve bu üretim işlemi ortalama olarak 1-2 hafta arasında laboratuvar ortamında gerçekleştirilmektedir.

Hazırlanan kaplamaların ardından kişiler dişlerine kaplamanın uygulanması için tekrardan gelmekte ve lokal anestezi ile birlikte dişlere bu porselen kaplamalar uygulanmaktadır. Bu uygulama direkt olarak yapılmamakla birlikte, doğal dişler ile kaplamanın uyumu ve renk eşitliği gibi hususların en doğru şekilde sağlanabilmesi için hekimler, öncesinde kaplamayı yalnızca dişe yerleştirmektedir.  Tüm incelemeler ve düzenlemeler yapıldıktan sonra kalıcı olarak porselen diş kaplama dişlere uygulanarak işlem sonlandırılmaktadır.

Porselen Diş Kaplama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Porselen diş kaplama uygulamasının ardından kişilerin bu kaplamaların sağlamlığının ve kullanılabilirliğinin uzun yıllar boyunca devam edebilmesi adına bazı önemli hususlarda oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir.

Kaplama uygulamasının ardından, lokal anestezinin etkisi geçtikten sonra kişiler herhangi bir sorun olmadan yemek yiyebilmektedir. İlk günlerde bazı noktalarda kişilerin sertlik hissetmesi normaldir ve bu sertlikler 2-3 günlük bir süreç içerisinde hem yeme-içme eylemleri hem de diş fırçalama ile birlikte ortadan kalkmaktadır.

Ancak bu sertliğin uzun süre geçmemesi durumunda kişilerin tekrardan diş hekimine başvurmaları gerekmekte ve bunun için bir törpüleme gerçekleştirilebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra porselen diş kaplamalarının ömrünü uzatmak ve sorunlarla karşı karşıya kalmamak adına porselen diş kaplama sonrası dikkat edilmesi gerekenler şöyledir;

  • Kişilerin mutlaka kalem, tırnak, buz, ceviz kabuğu gibi oldukça sert objeleri çiğnememesi gerekmektedir.
  • Özellikle sert gıdaların çiğnenmesi esnasında arka dişlerin kullanılması gerekirken, yumuşak gıdalar için ön dişler sorunsuz kullanılabilmektedir.
  • Retainer, özellikle diş gıcırdatma ve diş sıkma gibi alışkanlıkları bulunan kişilerin kaplamalarının zarar görmemesi adına kullanmaları gereken bir üründür.
  • Spor esnasında ağız koruyucusu kullanmak, olası kaplama sorunlarını önlemek adına bir başka önemli husustur.

Porselen diş öncesi-sonrası kişiler, hem sağlıksız dişlerinin yarattığı sorunlardan kurtulurken hem de bu sağlıksız dişlerin sebebiyet verdiği kötü görüntüden de kurtularak doğal görünümlü ve bembeyaz dişlere sahip olabilmektedir.

Porselen Diş Kaplama Yaptıranlar

Porselen diş kaplama, özellikle günümüzde kişilerin en çok tercih ettiği kaplama çeşitlerinden biridir. Doğal görünüme en yakın ve en sağlam kaplamalardan biri olması sebebiyle kişiler, bu kaplamayı tercih ederken, porselen diş kaplama yaptıranlar, özellikle tercih etmiş oldukları diş hekiminin uzman bir isim olması ve başarılı bir işlem gerçekleştirmesi sonucunda oldukça olumlu yorumlar yaparak, sahip oldukları kaplamalardan memnun olduklarını ifade etmektedirler.

Ancak özellikle başarısız bir kalıp ve beraberinde başarısız bir uygulama ile yapılan porselen diş kaplamaları, kısa sürede kişiler için sorunlar meydana getirebilmekte ve pek çok olumsuz durumlar meydana gelebilmektedir.

Porselen diş Kaplama yaptıranlar yorumları içerisinde bu nedenle olumsuz yorumlar da bulunurken, bizleri tercih eden tüm hastalarımız oldukça memnun kalarak, uzun ömürlü ve kusursuz porselen diş kaplamalara sahip olmaktadır.

Porselen Diş Kaplama Fiyatları
Porselen Diş Kaplama Fiyatları

Porselen Diş Kaplama Fiyatları

Porselen diş fiyatları, dişleri için porselen diş kaplama yaptırmak isteyen kişiler tarafından en çok merak edilen hususlardan biridir. Öncelikle bu hususta tercih edilen kliniğin fiyat politikası etkili olurken, porselen kaplamanın kaç diş için gerçekleştirileceği de oldukça önemlidir. Bunların yanı sıra uygulama için ufak detaylar da porselen diş kaplama fiyatlarını etkilemektedir.

Ancak porselen diş fiyatı 2022 yılında kişilerin yüksek meblağlar ödemesi gereken bir uygulama olmayıp, doğru bir uygulama ve kişilerin dikkati ile birlikte uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi nedeniyle oldukça makul fiyatlara sahiptir.

Bursa diş doktoru ile güvenilir ve kusursuz bir porselen diş kaplama için bizlerle dilediğiniz zaman iletişime geçebilir, en uygun fiyatlarla uzman hekimimiz tarafından büyük bir özveri ve titizlikle gerçekleştirilecek porselen diş kaplama uygulaması ile arzuladığınız diş sağlığına ve görünümüne kavuşabilirsiniz.

Bir Yanıt veya Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir