Çene Kemiği Erimesi Neden Olur

Çene kemiği erimesi, özellikle kişilerin dişlerini kaybetmesi sonucu kaybettikleri dişlerinin çekilmesi ve bu çekilme nedeniyle de o bölgede çene kemiğinin diş kökü olmaması sebebiyle boş kalması durumunda ortaya çıkan bir sorundur. Boş kalan çene kemiği, gerekli tedaviler ve engelleme uygulamaları yapılmadığı takdirde zamanla erimektedir.

Çene kemiği erimesinin meydana gelmesine yalnızca diş kaybı veya diş çekimi neden olmamaktadır. Bunların yanı sıra özellikle ağızda görülen kist, tümör gibi rahatsızlıklar sebebiyle de çene kemiği erimesi oluşabilmektedir. Son olarak özellikle çok fazla dişini sıkan veya diş gıcırdatma sorunu yaşayan  kişilerde de çene kemiği erimesi görülebilmektedir. Alt çene kemiği erimesi ve üst çene kemiği erimesi olarak meydana gelebilmektedir.

Çene Kemiği Erimesi Ağrı Yapar Mı?

Çene kemiği erimesi ağrı yapar mı? Sorusu, oldukça merak edilen ve araştırılan bir konudur. Öncelikle çene kemiği erimesi rahatsızlığında kişilerde herhangi bir ağrı veya acı meydana gelmemektedir. Ancak bu rahatsızlığın en ciddi belirtisi ve olumsuzluğu, kişilerin çene kemiği erimesi yaşanan bölgede anormal ve asimetrik bir görünümün oluşmasıdır. Bu kemiklerin erimesi, yüze şekil veren çene kemiğinin bir kısmının ortadan kalkması anlamına geldiği için bu bölgede bir yapı bozukluğu meydana gelebilmektedir.

Çene Kemiği Erimesi Nasıl Önlenir?

Çene Kemiği Erimesi Nasıl Anlaşılır
Çene Kemiği Erimesi Belirtileri

Çene kemiği erimesi nasıl önlenir? Sorusu, özellikle diş kaybetme, kist, tümör gibi durumlar sebebiyle meydana gelen bu problemin önlenmesi konusunda oldukça merak edilen sorulardan biridir. Bu durumlardan herhangi biri nedeniyle oluşacak olan çene kemiği erimesinin önlenebilmesinin tek yolu, bu bölgeye implant uygulanmasıdır.

Çene kemiğinin sağlığını koruyabilmesi için üzerine bir yük yüklenmiş olması gerekmektedir. Bu yükün ortadan kalktığı durumlarda erimeye başlayan çene kemiğinin önlenmesi adına, kemik içerisine titanyumdan üretilmiş bir vida yerleştirilerek yani implant tedavisi uygulanarak bu erime önlenebilmektedir.

Çene Kemiği Erimesi Tedavisi

Çene kemiği erimesi tedavisi için oldukça önemli bir cerrahi operasyon olan İmplant diş ameliyatı, günümüzde oldukça gelişmiş ve etkili birden çok farklı yöntem ile kişilere uzman hekimler tarafından uygulanmaktadır. Bu etkili yöntemler ve teknikler sayesinde kişilerin çeşitli sebeplerden dolayı çene erimesi problemi yaşaması durumunda bu erimenin engellenmesi ve önlenmesi sağlanmaktadır.

Çene kemiği erimesi tedavisi için günümüzde en çok kullanılan ve en etkili tedavi yöntemleri şunlardır;

  • Box Tekniği
  • All On 4 İmplant Uygulaması
  • Elmacık kemiği İmplant uygulamaları

Bu yöntemler, kişilerin yaşamış olduğu çene kemiği erimesi durumuna ve bölgesine göre en doğru olacak şekilde uygulanmaktadır. Özellikle çene kemiği erimesinin yalnızca 6 ile 12 ay arasında tamamen eriyebilmesi nedeniyle kişilerin bu tedaviyi diş çekimlerinin ardından kısa bir sürede mutlaka yaptırması gerekmekte, aksi takdirde çene kemiği kurtarılamamaktadır.

Çene kemiği erimesi tedavisinde özellikle en fazla uygulanan teknik Box tekniğidir. Bu teknik ile kişilere uygulanan İmplant ameliyatı, 6 ile 12 ay arasında bir süreçte kişilerin çene kemiği erimesi sorununa son vermektedir. Bir diğer İmplant ameliyatı tekniği olan All on 4 tedavisinde ise kişilerin tedavi ve iyileşme süresi 3 ile 6 ay arasında gerçekleşebilmektedir.

Son olarak, Zygoma İmplantı adı verilen ancak Elmacık Kemiği İmplant uygulaması olarak Türkçeleştirilen bu yöntem ise yalnızca üst çenede meydana gelen çene kemiği erimesi problemlerinde uygulanabilen bir yöntemdir. Yine 3 ila 6 ay arasında bir tedavi sürecine sahip olan bu yöntem, üst çene kemiği erimesi yaşayan kişilere uygulanmaktadır.

Çene Kemiği Erimesi Tedavi Süreci
Çene Kemiği Erimesi Tedavisi

Diğer iki yöntem ise alt çene kemiği erimesi tedavisi için en çok tercih edilen ve çok yüksek başarı oranına sahip olan tekniklerdir. Uzman hekim, bu tedavide kişilerin sorunu için en doğru ve en etkili tekniği belirleyerek İmplant ameliyatını gerçekleştirmesi, hem tedavi süreci hem de tedavi başarısı açısından oldukça önemlidir.

Çene Kemiği Erimesi Belirtileri

Çene kemiği erimesi sorununun meydana gelmesinde farklı sebepler rol oynayabilmektedir. Bu nedenle de bu sorunu meydana getiren sebebe bağlı olarak farklı belirtilerin görülmesi mümkündür. Özellikle kişilerin hayat kalitesini önemli ölçüde düşüren ve hem fiziksel hem psikolojik olarak da etkileyen bu sorunun, hızlı bir şekilde erime gerçekleşebildiği için erken fark edilmesi ve erken müdahale edilerek bu kemik yapısının kurtarılması oldukça önemlidir.

Çene kemiğinde ileri derecede erime yaşayan kişiler, ilk başta çok nadir şekilde belirti veren ve bu nedenle de fark edilemeyebilen bir sorun olan çene kemiği erimesinde çeşitli önemli ve ciddi belirtilerle karşı karşıya kalabilmektedir. Çene kemiği erimesi belirtileri arasında şunlar yer almaktadır;

  • Yeme içme konusunda sorunlar yaşamak
  • Çene kemiği erimesi nedeniyle iyi şekilde beslenmekte zorlanan kişilerin kilo kaybı yaşaması
  • Çene kemiği erimesi yaşanan yüz bölgesinde erimeye bağlı olarak ciddi bir asimetrik ve anormal görüntü oluşması
  • Bu kötü görüntü sebebiyle kişilerde meydana gelen estetik kaygı ve psikolojik sıkıntılar

https://bursadisdoktoru.com/ internet adresimizi ziyaret ederek uzman hekim Cenker Selçuk önderliğinde tüm problemlerinizden en doğru ve en başarılı hizmetler ve uygulamalar sayesinde kurtulabilirsiniz. İletişime geçerek hizmetlerimiz hakkında gerekli tüm bilgileri alabilir, kliniğimizi ziyaret ederek uygun fiyatlı hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Bir Yanıt veya Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir